נעצרתם או עוכבתם לחקירה פלילית - מה לעשות?

נעצרתם או עוכבתם לחקירה פלילית – מה לעשות?

בתור עורכי דין פליליים, אנו נדהמים ונעצבים לגלות כמה לקוחותינו פוגעים בעצמם בשלב החקירה הפלילית. לעיתים, עצה פשוטה וקצרה מעורך דין פלילי, רגע לפני שהתחלתם להיחקר ע"י חוקר משטרה, יכולה לחסוך לכם את כתב האישום, ואולי אף לחסוך לכם בעונש מאסר מאחורי סורג ובריח בשלב מאוחר יותר.

על כן, מצאנו לחבר את המאמר שלהלן, אשר במסגרתו נציג מספר כללי ברזל, לאורם כדאי לפעול במסגרת חקירה פלילית, כדלקמן:

לפנות לעורך דין- ומהר!

אל תשכחו כי זכותכם להיוועץ בעורך דין לפני חקירה פלילית. יותר מכך, על החוקר ליידע אתכם/ן בדבר אותה זכות. בכלל, מניעת מפגש עם עורך דין עשויה אף להביא לזיכוי מהליך פלילי בשלב מאוחר יותר, שכן מדובר בפגיעה אנושה בזכותכם/ן להליך הוגן.

להיזהר "מסמול טוק"

אתם מכירים את הסיטואציה הזו שחוקר המשטרה אומר לכם "יאללה בוא נלך לעשן ביחד", ואז כאשר כבר יצאתם עם החוקר לחצר של תחנת המשטרה כדי "לעשן סיגריה", החוקר אמר לכם "נו עכשיו זה רק אני ואתה, תספר לי מה קרה באמת". אז זהו, שבדיוק בסיטואציות הללו חשודים רבים שוכחים שכל מה שהם אומרים לחוקר המשטרה מתועד!

כלומר, אם באותו הרגע מסרתם את הגרסה האמתית והמפלילה שלכם, היא תתועד בכתב ע"י החוקר, תוגש אח"כ לבית המשפט, ולמעשה כנראה שגם תביא להרשעתכם.

תיזהרו מהמדובב הנחמד שיושב עמכם בתא המעצר

המשטרה לא אחת נוהגת להיעזר במדובבים, כלומר אנשים שמתחזים "לעבריינים" ומושמים בתא המעצר כדי לנסות להגיע ללבכם, ולדובב אתכם. לכן, בשום אופן אסור לכם לשוחח עם אף אחד בתא המעצר על העבירה שבגינה נעצרתם (או כל עבירה שנטלתם בה חלק בעבר ולא נשפטתם עליה). אתם יכולים לשוחח על מזג האוויר, על משפחתכם, על התחביבים שלכם, רק לא על העבירה.

תקראו את הגרסה שמסרתם בחקירה

במסגרת החקירה הפלילית, החוקר יציג לכם את הגרסה שמסרתם לו. חשודים רבים נמנעים מלקרוא את הגרסה שלהם, ופשוט חותמים על החקירה שלהם (שנערכה בכתב). אז זהו, לחתימה הזו יש המון משמעות. כך שאם לא קראתם את החקירה שלכם, מניין לכם לדעת שהחוקר "במקרה" לא שרבב לשם כל מיני דברים שלא אמרתם? לכן, אל תחתמו על מה שלא קראתם, ואם קראתם וגיליתם שהחקירה לא משקפת את מה שאמרתם, אז פשוט אל תחתמו.

אל תשכחו שהמשטרה לא יכולה לעשות כל מה שהיא רוצה

למשטרה אין זכות לעשות "הכל". לשוטר אין זכות לצעוק עליכם, להעליב אתכם, לגדף אתכם, ובוודאי שלא לנהוג כלפיכם באלימות. התנהגות כזו מטעם איש משטרה יש בה גם כדי להשפיע על ההליך הפלילי בהמשך. כך שאם נהגו עמכם באחת הדרכים הללו, תיידעו בהקדם את עורך הדין הפלילי שלכם.

תפנו אלינו!

משרדנו הוא בעל ניסיון רב בליווי וייצוג חשודים הן בשלב החקירה הפלילית, והן בשלב ההליך הפלילי. אנו זמינים 24 שעות בשבילכם, ואל תהססו ליצור עמנו קשר, בין אם לפני החקירה, במהלכה או לאחריה.

שתף את הפוסט הזה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן