תביעה נזיקית בגין מעצר לא חוקי

תביעה נזיקית בגין מעצר לא חוקי

יעל, נעצרה ע"י המשטרה ולאחר חקירה בתחנת המשטרה, היא הובאה בפני שופט להארכת מעצרה. במסגרת ההמתנה לדיון בפני שופט המעצרים, היא הושארה במשך שעות רבות אזוקה במסדרון בית המשפט בפרהסיה. דן, עוכב למשך חצי שעה ע"י שוטרים ברחוב. בזמן העיכוב, נערך חיפוש על גופו, וברכבו. לדן אומנם יש רישום פלילי, אך הוא עוכב ללא סיבה מוצדקת- על פניו- ממש מתחת לבית הוריו. סמיר, נעצר ע"י המשטרה, ובמהלך המעצר, הותקף ע"י מספר שוטרים, שהפליאו בו את מכותיהם גם לאחר שהובא אזוק לתחנת המשטרה. כתוצאה מהאלימות שהופעלה נגדו, נשברו שתי שיניו, ואף נותרה לו נכות צמיתה בשל פגיעה בצווארו. למען הסר ספק, כל המקרים המתוארים, מבוססים על אירועים אמתיים.

מכאן, אתן בטח שואלות את עצמכן מה המשותף לשלושת המקרים שהצגנו?

אז ככה: המשותף הוא שבכל המקרים המשטרה (היא בעצם "המדינה") נהגה שלא כדין, כלפי אזרחים מן השורה.

במקרה של יעל, המדינה פגעה בזכותה לכבוד שכן אין משפיל מלהותיר אדם אזוק באמצע מקום הומה ללא שום סיבה. יתרה מכך, במקרה של יעל, המשטרה גם הפרה חובה חקוקה האוסרת עליה לאזוק אדם בפרהסיה ללא כל טעם מוצדק. במקרה של דן, הרי שהוא עוכב שלא כדין, ולימים אף נקבע ע"י בית המשפט (במסגרת תביעה אזרחית), כי החיפוש שנערך ברכבו היה לא חוקי, בהיעדר כל חשד סביר באותן הנסיבות. במקרה של סמיר, הרי שתקיפה של אדם שכבר לא מהווה סכנה, היא תקיפה אסורה, ולא חוקית.

יתרה מכך, היסוד המשותף הנוסף לשלושת המקרים, הוא שבכולם, הנפגעים הגישו תביעה נזיקית נגד מדינת ישראל, ובכולם בתי המשפט פסקו לטובת הנפגעים – פיצוי כספי הולם.

מתי אפשר להגיש תביעה נזיקית נגד המשטרה?

תביעה נזיקית נגד המשטרה אפשר להגיש במקרים חמורים מאוד, כמו למשל במקרה שבו שוטר תוקף אזרח ללא הצדקה. אך בד בבד, ניתן להגיש תביעה נזיקית נגד המשטרה גם במקרים חמורים פחות: כמו למשל, עיכוב שלא כדין, חיפוש ברכב שנערך שלא כדין, חיפוש בבית ללא צו, פגיעה ברכוש במהלך חיפוש ברכב או בבית, חיפוש על גוף שנערך באמצע הרחוב שלא כדין, אזוק בפומבי ללא כל הצדקה, ועוד במקרים רבים, שקצרה היריעה מלפרטם.

אם הותקפתי ע"י שוטרים – מה כדאי לעשות?

לצערנו, התופעה של אלימות משטרתית היא לא חדשה, אלא מוכרת מאוד במחוזותינו. מצד אחד אין ספק שישנם שוטרים מצוינים שעושים את עבודתכם נאמנה. אך מנגד, לצערנו קיימים גם "עשבים שוטים" בקרב לובשי המדים. מניסיוננו הרב, אם הותקפתן ע"י איש חוק, הרי שהדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לתעד את האירוע ככל שניתן, בין אם ע"י תמונות, ובין אם ע"י צילום. לאחר מכן, חשוב מאוד לתעד את הנזקים הפיזיים שנגרמו לגופכן, בין היתר כדאי מאוד לפנות לבדיקה רפואית. אגב, אם נעצרתן והותקפתן במהלך המעצר, הרי שזכותכן לדרוש מהחוקר המשטרתי להפנותכן לבדיקה רפואית. אגב, אם הותקפתן ע"י איש חוק, הרי שברגע שיתאפשר לכן, חשוב מאוד להקדים ולהגיש גם תלונה למחלקה לחקירות שוטרים.

נפגעתי מאלימות משטרתית אך לא נותרה לי נכות – האם אני עדיין יכולה להגיש תביעה?

התשובה היא בחיוב, סברה רווחת בקרב אזרחיות רבות, היא כי עצם העובדה שלא נותרה נכות גופנית צמיתה (כלומר: נכות גופנית שתיוותר לצמיתות), שוללת את האפשרות להגיש תביעה נזיקית. אז זהו, שלא, תביעה נזיקית לא מחייבת קיומה של נכות צמיתה, אלא ניתן להגיש תביעה גם על כאב וסבל, על פגיעה באוטונומיה, על הוצאות רפואיות שהוצאו כתוצאה מהאירוע, ועל הפסדי שכר עקב מהאירוע, ועוד. אין צורך שתיוותר בגופכן נכות צמיתה, כדי להגיש תביעה בגין אלימות משטרתית- ובכלל.

אם אני מעוניינת להגיש תביעה נגד המשטרה- מהי הפרוצדורה?

ככל שאת מעוניינת לבחון אפשרות להגיש תביעה נזיקית נגד המשטרה בגין עוולה שנעשתה כלפייך ע"י איש חוק, הרי שכדאי מאוד לפנות לקבלת ייעוץ משפטי. רק עורך דין מיומן יוכל לבחון לעומק את התיק, ואת נסיבות העניין כדי לאמוד את סיכויי ההצלחה של התיק.

לסיכום

אנו צריכים משטרה חזקה, הגונה ונאמנה לאזרחיה ללא הבדלי דת, גזע, מין, לאום, או כל סממן אחר. אך לצערנו, לא אחת אנו נתקלים בהתנהלות לא ראויה של שוטרים כלפי אזרחיות ואזרחים. אז אנא דעו לכן, שאם איש חוק ביצע כלפייך עוולה, הרי שזכותך- גם זכותך – למצות את זכויותייך במסגרת תביעה נזיקית.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג נפגעות ונפגעים בתביעות נזיקית נגד רשויות המדינה, לרבות נגד המשטרה. אם נפגעתן כתוצאה מאלימות או התנהגות משטרתית לא הולמת, אנא תצרי עמנו קשר ונשמח לתאם עמך פגישת ייעוץ.

***הערה: המאמר כתוב בלשון נקבה, אך מתייחס בקנאות לשני המינים.

שתף את הפוסט הזה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אתכם

סגירת תפריט
Call Now Button דילוג לתוכן